PKO BP S.A. – Bank z tradycjami

Korzenie PKO BP sięgają roku 1919 kiedy to dekretem podpisanym przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego, premiera Ignacego Paderewskiego oraz założyciela i pierwszego prezesa Huberta Lindego powstała Pocztowa Kasa Oszczędności. Po okresie wojennym, który spowodował znaczne straty i przestój w działalności Pocztowa Kasa Oszczędności przekształciła się w Powszechna Kasę Oszczędności. Powszechna Kasa Oszczędności wprowadziła do życia Rachunek Oszczędnościowo – Rozliczeniowy którego nazwa przetrwała do dzisiaj zwany w skrócie ROR.

PKO BP S.A.
źródło: strona internetowa banku PKO BP S.A.

Wówczas tez wyszła ustawa o prawie bankowym, która objęła gwarancją Państwa środki zgromadzone na wkładach oszczędnościowych w Powszechnej Kasie Oszczędności. W roku 1975 PKO została włączona w struktury Narodowego Banku Polskiego, ale zachowała tożsamość banku. W roku 1988 została wyłączona ze struktur NBP. W roku 1991 została oficjalnie wprowadzona nazwa Powszechna Kasa Oszczędności – Bank Polski – w skrócie PKO BP. Została powołana pierwsza Rada Nadzorcza Banku. Debiut giełdowy banku PKO BP miał miejsce w 2004 roku i cena akcji na koniec pierwszego dnia notowań wzrosła do kwoty 24,50 w stosunku do ustalonej minimalnej ceny emisyjnej 20,50 zł. Jednym z wielu sukcesów banku PKO BP było przejęcie w 2014 roku aktywów Nordea Banku. Bank znakomicie rozwiną również bankowość elektroniczną i wyznaczył nowy standard w płatnościach mobilnych. Na uwagę zasługuje fakt, że bank przystąpił do przedsięwzięcia „Karta dużej rodziny” i posiadaczom tej karty oferuje produkty banku na preferencyjnych warunkach.

W obecnym czasie PKO BP jest bankiem bardzo nowoczesnym. Do prowadzonych przez siebie kont bankowych zapewnia nowoczesne rozwiązania w postaci bankowości internetowej i dostępu do konta przy pomocy aplikacji mobilnych. Jako jeden z niewielu banków oferuje darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie (w przypadku „Konta bez granic”) Wg nas PKO to polski bank, który z dumą może konkurować z bankami zagranicznymi, a ponadto może się cieszyć piękną i bogatą historią.

Akcjonariat banku PKO S.A.

Akcjonariusz% udziałów
Skarb Państwa29,43
AVIVA Otwarty Fundusz Emerytalny6,72
Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny 5,17
Pozostali akcjonariusze58,68

 

Adres centrali:

ul. Puławska 15
02-515 Warszawa
woj. mazowieckie

Kod SWIFT:

BPKOPLPW

Sesje przychodzące i wychodzące ELIXIR:

Sesje przychodzące w PKO BP S.A odbywają się w następujących godzinach: 08:00, 11:45, 14:30

Sesje wychodzące w  PKO BP S.A odbywają się w następujących godzinach: 10:50, 14:50, 17:20

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *